WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2011-10-07

OLESZAK/JACQUEMYN/TURNER TRIO

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Skład:

Peter Jacquemyn: kontrabas

Witold Oleszak: fortepian

Roger Tuner: perkusja

 

 

OLESZAK/JACQUEMYN/TURNER TRIO z powodu użytego instrumentarium stanowi klasyczne trio jazzowe, jednak o całkowicie przedefiniowanym znaczeniu i eksplorujące wiele wciąż nieodkrytych możliwości tkwiących w potencjale takiego składu. Pozbawione jest ono również wiodącej (egocentrycznej) roli fortepianu. Taka postawa pozwala, między innymi, na uzyskanie bardziej jednorodnego i spójnego brzmienia.  Perkusja bardzo często staje się instrumentem melodycznym, fortepian przejmuje jej rolę, a nie pozostający w tle kontrabas – ukazuje złożoną i wielogłosową harmonię.

Wyobraźnia plastyczna gra tutaj niebagatelną rolę – wszyscy członkowie trio oprócz aktywności muzycznej zajmują się również jakąś dziedziną sztuki wizualnej.

 

 

Peter Jacquemyn (urodzony w 1963r.) z łatwością porusza się pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką. Jego koncerty są spektakularne: z nieokiełznaną energią, namiętnie zmaga się ze swoim kontrabasem. To jest walka, w której wszystkie środki są dozwolone: smyczki (1, 2 lub ??3), pogniecione puszki po napojach, plastikowe worki, zmięty papier, tłumiki, mosiądz, przestrojone struny... Jak sam powiedział: "Staram się przełamać granicę między instrumentem, a mną samym...". Wszystko to stawia Petera Jacquemyn pośród najciekawszych belgijskich improwizatorów, o całkiem uzasadnionej międzynarodowej reputacji.

 

Witold Oleszak (urodzony w 1970r.) naukę muzyki rozpoczął w wieku 5 lat. Po 10 latach kształcenia (fortepian klasyczny), porzucił szkołę i wkrótce dołączył do awangardowej, muzycznej i para-teatralnej grupy "Krew", która wraz z zespołem "Reportaż", w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, tworzyła poznańskie podziemie muzyczne.

W latach 1989-1999 powstawały wyłącznie utwory-ilustracje dla teatru alternatywnego oraz koncepcje partytur graficznych. Od roku 2003, aktywny jako muzyk/improwizator, konsekwentnie rozwija własną metodę twórczą "Muzyka Prefabrykowana". Stały członek poszukujących grup muzycznych – "REPORTAŻ" i "RAL7024". Najczęściej gra na fortepianie i fortepianie preparowanym, instrumentach własnej konstrukcji oraz na instrumentach zepsutych i na krawędzi ruiny.

 

 

Roger Turner (urodzony w 1946r.) wzrastał na mocnym fundamencie Jazzu pośród muzycznego życia Canterbury lat sześćdziesiątych. Od 1974 r., poprzez proces improwizacji, skoncentrował się na odkrywaniu bardziej osobistego języka perkusji. Samodzielna praca, doświadczenia z rockiem eksperymentalnym, obszerna praca z tańcem, filmem i sztuką wizualną, zaangażowanie w liczne grupy jazzowe i warsztaty, tworzyły znaczącą część tego rozwoju. Zazwyczaj jednak największą przyjemnością i odkryciami było tworzenie muzyki z najlepszymi europejskimi i światowymi muzykami, zarówno w stałych składach jak i tworzonych ad hoc, takimi jak: Alan Silva, Cecil Taylor, Henry Grimes, Derek Bailey, Evan Parker, Keith Rowe, Toshinori Kondo, Irene Schweitzer, Joelle Leandre…

 

BILETY W CENIE 20 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 30ZŁ W DNIU KONCERTU