WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2011-10-20

FIRE!

Koncert odbędzie się w SPOT.

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Trio powstałe w 2008 roku, założone przez trzech wybitnych instrumentalistów szwedzkich - Matsa Gustafsson, Johanna Berthlinga oraz Andreasa Werliina. Muzyka zespołu odwołuje się bardzo silnie do noise'u i transu, ale równie czerpie ze skandynawskiego folkloru, jak i free jazzowej tradycji oraz muzyki elektronicznej i doświadczeń muzyki repetytywnej kompozytorów amerykańskich (Reich, Glass), łącząc to wszystko w jedną wspólną i nierozerwalną całość, tworząc zupełnie nową jakość na muzycznej scenie. Pierwsza ich płyta ukazała się w roku 2009 nakładem norweskiej oficyny Rune Grammmofon i przez wielu muzycznych krytyków uznana została za najbardziej nowatorskie nagranie roku. Nigdy wcześniej zespół nie koncertował w Polsce i z powodu mnogości projektów, w jakie zaangażowani są muzycy tria, bardzo rzadko ma okazję grać w Europie.

 

Skład:

Mats Gustafsson: saxophone

Johan Berthling: bass

Andreas Werlin: drums, percussion

 

Mats Gustafsson, ur. 1964-10-29, Umea (Szwecja), saksofonista, kompozytor, improwizator. Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umea. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 roku AALY Trio. Od 1985 roku po przeniesieniu się do Sztokholmu artysta współpracuje z gitarzystą Christianem Munthe oraz jest członkiem tria Gush (Gustafsson, Sten Sandell, Raymond Strid). Duży wpływ na dalszy rozwój saksofonisty miała działalność i sposób grania Petera Brötzmanna, którego usłyszał końcem lat 80. Od tej pory bardzo dużo koncertuje, głównie z muzykami free improve. Współpracuje m.in. z Paulem Lovensem, Paulem Lyttonem, Günterem Christmannem, Barry Guyem, Raymondem Stridem, Rogerem Turnerem, Patem Thomasem, Derekiem Baileyem. Jest członkiem Barry Guy New Orchestra. Od poczatku lat 90. Gustafsson regularnie koncertuje w USA, zwłaszcza w Chicago. Nawiązuje tam ścisłą współpracę z Kenem Vandermarkiem, Fredem Lonbergiem Holmem, Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem. W 1997 roku zostaje zaproszony do Peter Brötzmann Chicago Tentetu. Wraz z norweskimi muzykami Ingebrigtem Hakerem Flatenem i Paalem Nilssen-Lovem w 2000 r. tworzy trio The Thing, uważane za za jedną z najważniejszych formacji XXI wieku w zakresie muzyki improwizowanej. Trio współpracuje i nagrywa z Kenem Vandermarkiem i Joe McPhee. Kolejną niezwykłą formacją, w której gra Gustafsson jest trio Sonore. Współtworzy je trzech wybitnych improwizatorów grających na instrumentach stroikowych - Gustafsson, Ken Vandermark i Peter Brötzmann. Mats Gustafsson często współpracuje z rockową grupą Sonic Youth. Jest także partnerem artystów z kręgu sztuki tańca, teatru, poezji i malarstwa. Skomponował również kilkanaście dobrze ocenianych utworów z gatunku muzyki współczesnej.

matsgus.com

 

Johan Berthling ; urodzony w 1973 roku w Sztokholmie. Basista. W czasie studiów na Royal Conservatory of Music in Stockholm (1996-1998) tworzył muzykę improwizowaną. Jednym z jego głównych projektów był minimalistyczny, experymentalny Tape.

 Andreas Werlin ; urodzony w 1982 roku na północy Szwecji, wychowywał się na zachodnim wybrzeżu w małej wiosce Strömstad. Andeas Berlin najlepiej znany jest ze swoich inwencji elektryczno-perkusyjnych (Wildbirds & Peacedrums) tworzonych wraz z żoną Mariam Wallentin. Ich debiutancki album w 2007 roku otrzymał nagrodę roku Swedish Jazz Act of the Year. Mając za bazę swojej twórczości muzykę improwizowaną jest w tej chwili uznanym członkiem takich formacji jak Wildbirds & Peacedrums, Dan Berglund’s Tonbruket i Loney Dear.

http://www.earthwindand.com/

 

BILETY W CENIE 45 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 60ZŁ W DNIU KONCERTU