WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-02-08

POKAZ FILMU HAPPINESS Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Do filmu Happiness ( Sczastye ) gra Waldek Rychły z Zespołem:

Asia Zielecka
- flet
Dawid Fabisiak - skrzypce
Waldemar Rychły – gitara
Muzykę do filmu przygotowano w oparciu o rosyjskie melodie ludowe, opublikowane pod redakcją Piotra Czajkowskiego i M. Bałakirjewa w latach 1866 i 1872.

Happiness (szczęście, błogostan)(1934) Aleksandra Medvedkina, tak awanturniczy jak żaden inny z sowieckich filmów, jest komiczną przypowieścią skomponowaną przez Texa Avery oraz Luisa Buñuel.


Przedstawia ona w sposób satyryczny sytuację sowieckiego rolnika, którego świadczenia na rzecz państwa, kościoła i rówieśników odbywają się kosztem jego osobistej satysfakcji. Nieszczęśliwy Khmyr, dostaje od swojej żony zadanie, cel życiowy – iść w świat i znaleźć szczęście, aby nie zakończyć żywota niezadowolonym po latach trudu, jak jego ojciec. Poprzez stylistyczną przesadę i systematyczne ataki na przed- i porewolucyjne rosyjskie „najukochańsze” instytucje, film osiągnął szerokie i głęboko trafiające przesłanie ataku na ograniczenia nakładane na wolność pracowników w rosyjskim społeczeństwie.
Z powodu swojego antybolszewickiego poczucia humoru film był zakazany w Rosji na 40 lat. Wywołał sensację wiele lat później (lata ’60)w Związku Radzieckim i Europie Zachodniej, kiedy to niektórzy filmowcy z dawnych lat zostali „zrehabilitowani”. Zabawne, ponieważ jego pierwsze wyświetlanie przeszło prawie niezauważone.

BILETY: 25ZŁ