WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-05-05

FRODE GJERSTAD TRIO

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWYWIEK AWANGARDY

 

Frode Gjerstad - altosax and clarinets

Jon Rume Strom - acoustic bass

Paal Nilssen-Love - drums

 

 

Trio zadebiutowało koncertem na Blow Up festival w Norwegii w 2011 roku. Ten i późniejsze koncerty w Norwegii zaowocowały wydaniem płyty latem 2011. Formacja Frode Gjerstad Trio jest świeżym projektem, jednakże współpraca muzyczna Frode i Paala sięga roku 1992, kiedy to Frode założył Circulasione Totale Orchestra, łącząc kapelę rockową i granie Paala. Od tamtego czasu współpracowali ze sobą grając w duecie, trio, kwartetach, często goszcząc takie sławy jak Jeb Bishop, Bobby Bradford czy Peter Brötzmann.

Muzyka Trio ma swoje korzenie w tradycji free-jazzowej w sposób w jaki została ona zdefiniowana przez Colemana, Mingusa, Dolphy’ego i Coltrane’a. Jednakże inspiracją dla muzyków jest również europejska scena frez-jazzowa.

 

www.nowywiekawangardy.pl

 

 

Frode Gjerstad przez wiele lat był zdeklarowanym zwolennikiem małych składów, w szczególności trio. Uważa on, iż zestaw muzyków w takim układzie pozwala każdemu z nich znaleźć swoją własną przestrzeń, jednocześnie polegając na sobie nawzajem pod względem muzykalności i zrozumienia. Z ponad 20 nagraniami, gdzie pełnił rolę lidera, ustanowił swoją pozycję jednego z głównych saksofonistów na scenie międzynarodowej. Jego trio tworzyły składy z takimi muzykami jak Johnny Dyani, Kent Carter oraz John Stevens, William Parker i Rashied Bakr orazWilliam Parker i Hamid Drake.

 

Jon Rune Strøm zawitał na norweską scenę jako basista słynący z niepohamowanej energii i wytrzymałości. Inspirując się takimi sławami jak William Parker, Johnny Dyani oraz Harry Miller, reprezentuje nowe pokolenie norweskiego basowego grania.

 

Paal Nilssen-Love jest najbardziej aktywnym norweskim perkusistą, a swoją pozycję utrzymuje grywając regularnie z Matsem Gustafssonem, Kenem Vandermarkiem, Peterem Brötzmannem czy Terriem Erem, a to tylko niektórzy muzycy, z którymi współpracuje.

 

BILETY W CENIE 40/45 PLN