WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-09-08

LXMP with Chad Popple & Kazuhisa Uchihashi

Skład:

Chad Popple: drums/vibraphone

Kazuhisa Uchihashi: guitar

Piotr Zabrodzki: bass/synth

Macio Moretti: drums/synth

 

LXMP czyli Piotr Zabrodzki i Macio Moretti po wydaniu swojej pierwszej płyty "Trois Suites + Une Miniature", przygotowaniu na festiwal Unsound brawurowej reinterpretacji płyty "Future Shock" Herbiego Hancocka, w 2012 postanowili wydać cztery płyty w opcji trio. Pierwszymi gośćmi byli kolejno Chad Popple (znany z Gorge Trio, a dawniej z Collosamite) oraz Kazuhisa Uchihashi (znany z Altered States i miliona kooperacji). A w związku z tym, że obie płyty: z Chadem "The Lost Tuba", z Kazuhisą "Broken Strings", ukazują się w dość niedługich odstępach czasu powstał plan stworzenia koncertowej mutacji w postaci kwartetu, co może wszystkim wyjść tylko na zdrowie.

 

 

Chad Popple - amerykański perkusista znany głównie z kultowego Colossamite, zespołu założonego wspólnie m.in. z Edem Rodriguezem i Johnem Dietrich z Deerhoof, kontynuuje tę współpracę w Gorge Trio (oba zespoły z chicagowskiej wytwórni Skin Graft). Znany z używania nietypowego zestawu perkusyjnego mieszającego w jedno perkusję, wibrafon i przeróżne perkusjonalia. Obecnie występuje między innymi w trio Hosho (Chad Popple / Jörg Hochapfel / John Hughes). Od wielu lat mieszka i pracuje w Hamburgu.

 

Kazuhisa Uchihashi (Japonia), jeden z najważniejszych gitarzystów, improwizatorów na świecie. Jest jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii. Naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi by wzmocnić ekspresje brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej jak Hans Reichel, Tom Cora, Butch Morris, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Hwan, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, Elliott Sharp i wieloma innymi. Ma na koncie także współpracę z Fredem Frithem, Johnem Zornem, Otomo Yoshihide, Eugenem Chadbournem, Shelley Hirsch. W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins.

Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockowa, łącząc wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solowa.

W latach 1995 - 2005 był organizatorem "New Music Action Workshop" - comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej "Beyond Innocence". Był także animatorem klubu The Bridge w Osace. Od 10 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platforma niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji. Uchihashi jest świetnie znany polskiej publiczności. Po raz pierwszy gościł w Polsce z grupa Altered States podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2001, następnie powracał dwukrotnie na solowe, żywiołowo przyjęte koncerty. Uzbrojony jedynie w gitarę, zestaw efektów oraz osobliwy instrument o nazwie daxofon (wynalazek Hansa Reichela) wywoływał owacje, pomimo dość radykalnych dźwięków jakimi raczył publiczność. W roku 2004 Uchihashi odbył trasę po Polsce w towarzystwie Tatsuya Yoshidy (perkusisty grupy Ruins), uwieńczona wydaniem koncertowej płyty Uchihashi/Yoshida „Hercules Icy Club” (Tone Industria 2005). Kolejny rok to kolejna wizyta, tym razem w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej Shibusashirazu Orchestra na festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Rok 2006 to polska trasa, sesja nagraniowa i płyta w towarzystwie Franza Hautzingera (AT) i Jacka Kochana jako trio KUH . W roku 2007 Uchihashi ponownie przybywa do Polski na serie solowych koncertów, występując również w towarzystwie Piotra Zabrodzkiego i Jacka Kochana. Ostatnia jego wizyta miała miejsce w 2008 roku na pierwszej edycji Avant Music Festival, gdzie miała miejsce premiera płyty KUH „Ruth, Send a SMS” (Tone Industria 2008). W 2010 roku występował w Polsce wspólnie z Gerardem Lebikiem i Kubą Sucharem (Slug Duo) oraz Maciem Morettim i Piotrem Zabrodzkim (LXMP).
Improwizacja w muzyce znajduje wg Uchihashi`ego ucieleśnienie jako najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się "przestarzała" już w chwile po jej wygenerowaniu.

 

Macio Moretti. Macio Moretti (1975). Muzyk i grafik. Albo odwrotnie. Jest jednym z Mitchów, a oprócz tego jest jednym z wielu. Pierwszy koncert zagrał jako szesnastolatek. Było to ponad dwadzieścia lat temu, więc sam jest w szoku. Występował na całym świecie wyłączając: Abchazję, Afganistan, Albanię,Algierię, Andorę, Angolę, Antiguę i Barbudę, Arabię Saudyjską, Armenię, Australię, Azerbejdżan, Bahamy, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belize, Benin, Bhutan, Birmę, Boliwię, Bośnię i Hercegowinę, Botswanę, Brunei, Bułgarię, Burkinę Faso, Burundi, Chile, Chiny, Chorwację, Cypr, Cypr Północny, Czad, Czarnogórę, Danię, Demokratyczną Republikę Konga, Dominikę, Dominikanę, Dżibuti, Egipt, Ekwador, Erytreę, Etiopię, Fidżi, Filipiny, Finlandię, Gabon, Gambię, Ghanę, Górski Karabach, Grecję, Grenadę, Gruzję, Gujanę, Gwatemalę, Gwineę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Haiti, Hiszpanię, Honduras, Indie, Indonezję, Irak, Iran, Irlandię, Jamajkę, Jemen, Jordanię, Kambodżę, Kamerun, Kanadę, Katar, Kazachstan, Kenię, Kirgistan, Kiribati, Kolumbię, Komory, Kongo, Koreę Południową, Koreę Północną, Kosowo, Kostarykę, Kubę, Kuwejt, Laos, Lesotho, Liban, Liberię, Libię, Liechtenstein, Luksemburg, Macedonię, Madagaskar, Malawi, Malediwy, Malezję, Mali, Maltę, Maroko, Mauretanię, Mauritius, Meksyk, Mikronezję, Mołdawię, Monako, Mongolię, Mozambik, Naddniestrze, Namibię, Nauru, Nepal, Niger, Nigerię, Nikaraguę, Nową Zelandię, Oman, Osetię Południową, Pakistan, Panamę, Papuę - Nową Gwineę, Paragwaj, Peru, Republikę Południowej Afryki, Republikę Środkowoafrykańską, Republikę Zielonego Przylądka, Rumunię, Rwandę, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucię, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Samoę, San Marino, Senegal, Serbię, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Słowenię, Somalię, Somaliland, Sri Lankę, Suazi, Sudan, Surinam, Syrię, Szwajcarię, Tadżykistan, Tajlandię, Tajwan, Tanzanię, Timor Wschodni, Togo, Tongę, Trynidad i Tobago, Tunezję, Turcję, Turkmenistan, Tuvalu, Ugandę, Urugwaj, Uzbekistan, Vanuatu, Watykan, Wenezuelę, Wietnam, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Zambię, Zimbabwe i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Współtworzy warszawską wytwórnię płytową Lado ABC, która ma na swoim koncie ponad 40 płyt z muzyką znad Wisły i nie tylko.

Piotr Zabrodzki. Pianista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. W swoich pomysłach śmiało i z mistrzowską wprawą łączy elementy jazzu, reggae, metalu i muzyki noise. Zabrodzki współpracuje z takimi grupami muzycznymi jak Cinq G, Blast Muzungu, Baaba, Trylobit. Brał udział w nagraniu płyt Polski Ogień oraz Rodeo Europe, zawierającej nagrania wykonawców z gatunku dancehall. Brał udział w projekcie Dariusza Malejonka "Rymy częstochowskie" - skomponował i wykonał "Emblema 47" Zbigniewa Morsztyna. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Easy Band All Stars, Tatsuya Yoshida, Kazuhisa Uchihashi, Zdzisław Piernik, Pinnawela czy siostrami Natalią i Pauliną Przybysz znanymi jako Sistars. Na codzień jest realizatorem dźwięku w studiu nagrań,  gdzie produkuje płyty takich wykonawców jak East West Rockers, Marika oraz własne projekty.

www.myspace.com/piotrzabrodzki

 

BILETY: 25/30PLN