WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-11-06

MARK SOLBORG feat. HERB ROBERTSON

Nowy Wiek Awangardy na NORDIC JAZZ FESTIVAL

www.nordicjazzfestival.pl

Skład:

Herb Robertson (US), trąbka

Mark Solborg (DK), gitara

Jonas Westergaard (DK), bass

Björn Heeböll (DK) perkusja

 

Ostatnie lata dla duńskiego gitarzysty były bardzo aktywne, współpraca zarówno koncertowa jak i nagraniowa z Herb'em Robertson'em (US), Chris'em Speed'em (US), Mats'em Eilertsen'em (NO) czy Pal'em Nilssen'em Love (NO) sprawiły, że Mark Solborg w świecie muzyki improwizowanej jest postacią dobrze już znaną. Jest odpowiedzialny za wiele projektów muzycznych, które na europejskiej scenie kreatywnego jazzu znaczą coraz więcej jak nonet Solborg 4+4+1 z Chris'em Speed'em, moLd, Solborg 4, Ventilator, Revolver z Mats'em Eilertsen'em i Liudas'em Mockunas'em, Peter Wessels Polyfonias Poetry Project, Hopscotch z Kevin'em Brow'em i Francesco Bigoni'm. Jego duetowe i kwartetowe formacje z amerykańskim trębaczem Herb'em Robertson'em otrzymały wysokie noty zarówno w Europie jak i w USA. Komponuje do sztuk teatralnych i do filmów, ostatnio pracuje nad zamówieniem dla Nordjysk Sinfonietta.

Wszytko to pokazuje, że mam do czynienia z postacią wyjątkową, nie przez przypadek Martin Longley, recenzent All About Jazz w recenzji płyty NOD porównuje inwencję Solborga do ikon improwizowanej gitary jazzowej jak Bill Frisell, Derek Bailey i Fred Frith.

 

Kwartet, z którym Solborg przyjeżdża do Polski to jego sztandarowy zespół, w składzie usłyszymy Herba Robertsona, z którym początek współpracy datuje się na 2008 rok, kiedy to Mark Solborg zaprosił tego amerykańskiego trębacza do wspólnego grania w kwartecie. Było to na tyle istotne doświadczenie dla obu muzyków, że planowane jako jednorazowe spotkanie przerodziło się w trwającą do dzisiaj muzyczną przygodę. Podczas 4-letniej już współpracy powstały nagrania kwartetowe jak i duetowe, liczne koncerty w Europie, USA i Azji sprawiły, że muzycy rozumieją się doskonale.

Obdarzony wielką muzyczną wyobraźnią duński kontrabasista Jonas Westergaard to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. złotego pokolenia jazzowego Skandynawii i zarazem jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów Europy. Spotykamy go zarówno w składach nestorów improwizowanego jazzu jak John Tchicai i formacjach wyznaczających nowe kierunki w jazzie jak kwartet SPRiNG, dla wielu jedna z najważniejszych grup XXI wieku.

Skład uzupełnia duński perkusista Björn Heeböll, który z Markiem Solborgiem współpracuje już od kilku lat.

BILETY:40/50PLN