WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-11-21

PIERNIKOWSKI/ETAMSKI

P/E to duet Roberta Piernikowskiego oraz Przemysława Etamskiego. Robert Piernikowski - jest założycielem zespołu Napszykłat, muzykiem, producentem oraz autorem tekstów. W tym roku wydał swój pierwszy solowy album “Się Żegnaj” (2012 FQP). Przemysław Etamski - muzyk, producent, znany głównie z twórczości solowej jak i ze współpracy z Kristen oraz Peve Letym (Indigo Tree, SWNY, Boar Sleeping). W tym roku ukazała się jego trzecia płyta “Lovely Interstellar Trip” (2012 Qulturap). Początki obu artystów tkwią głęboko w hiphopie, który fascynuje ich do dziś, jak mówią - jest to prosta forma, która zarówno odnosi się do ludowego rytuału jak i posiada ogromny potencjał do eksperymentu. Muzycy próbują przemycić zarówno jedno jak i drugie - przy pomocy samplerów, mikserów, kaset, sampli i analogowych syntezatorów skrupulatnie budują proste formy, które ewoluują podczas wolnej improwizacji osiągając swój szczyt na niesamowitych koncertach, które są niezwykle istotnym elementem w rozwoju ich muzyki. Ta metoda powstała z naturalnego połączenia fascynacji free jazzem (Etamski) oraz analogową syntezą (Piernikowski) i tworzy ona zupełnie nową jakość na polskiej -- jeśli nie swiatowej - scenie muzycznej. Do tej pory P/E zagrali na festiwalach Multiplace w Brnie, Transvizualia w Gdyni oraz Unsound w Krakowie, jedyne dotychczasowe wydawnictwo to “Live at Kisielice” czyli zbiór szkiców z pierwszego wspólnego koncertu.

Duet pracuje właśnie nad pierwszą pełną, studyjną płytą, którą planuje wydać w przyszłym roku. Jesienna trasa koncertowa P/E zaczyna się siedemnastego listopada w Gdańsku koncertem z Fenneszem oraz Foodem, występ będzie jednocześnie Trójmiejską premierą płyty “Lovely Interstellar Trip” Etamskiego.

W Klubie Dragon trzy koncerty - Etamski solo, Piernikowski solo i duet P/E z gościnnym udziałem Łukasza Rychlickiego (Kristen).

 

http://facebook.com/piernikowskietamski

 

PRZEMYSŁAW ETAMSKI

Producent muzyczny, pochodzi ze Szczecina, mieszka w Gdyni. Z braćmi Rychlickimi (Kristen) tworzy trio Salto, z Robertem Piernikowskim (Napszykłat) duet P/E, gra również w duecie z Peve Letym (Indigo Tree, SWNY, Boar Sleeping). Jego muzyka oscyluje w okolicach eksperymentalnej elektroniki, samplingu, field recordingu i awangardowego jazzu, lecz swoje korzenie posiada głęboko w podziemiach hip-hop’u. Etamski brzmieniem balansuje na granicy szmeru, ciszy i spokojnych, delikatnie chropowatych tonów, niekiedy szkicując pulsujący bit, a czasem zatapiając się w hałaśliwym kolażu budując tym samym pełen sonicznych niuansów niepowtarzalny klimat. Wszystko jednak serwuje z doskonałym wyczuciem, co klasy- fikuje go w czołówce młodej polskiej elektroniki.

 

Wydał do tej pory albumy: Zabrudzony Garnitur (2008 Qulturap), Kosmos (2009 Qulturap/Pink- Punk), w kolaboracji z Konradem Smoleńskim winyl Niuniuni Gra Na Psie (2010 Artbazaar Records), Western Lands  (2011 Lado ABC) z zespołem Kristen oraz Live at Kisielice (2012 Qulturap)  w duecie z Robertem Piernikowskim. Niebawem ukaże się najnowsza płyta Etamskiego - Lovely Interstellar Trip (Qulturap ).

 

“Przypomina to nieco dokonania 10-20 i Lukida, innych twórców, którzy nie boją się radykalnego przekraczania granic gatunkowych. W pewnym sensie Etamski utrzymuje też duchowy kontakt z takimi labelami jak Mille Plateaux i Raster Noton. Wszelkie porównania i odniesienia powinny jednak służyć wyłącznie jako niezobowiązujące słowa pomocnicze, albowiem żadne z nich nie wyczerpuje tematu. Twórczość Etamskiego jest na tyle charakterystyczna i zupełnie inna od tego, co dzieje się na polskiej scenie elektronicznej, że jedynym sposobem na jej opisanie staje się gra kosmopolitycznych skojarzeń [...] Bezkompromisowy, niepowtarzalny charakter „Kosmosu” sprawia, że epka staje się prawdziwym wyzwaniem dla słuchacza, a to już bardzo wiele.

Poza tym to po prostu kawał intrygującej muzyki na światowym poziomie.”

                                                        Maciej Kaczmarski / www.nowamuzyka.pl

 

http://etamski.bandcamp.com / http://soundcloud.com/etamski

http://www.etamski.com / http://facebook.com/etamskimusic

 

 

ROBERT

PIERNIKOWSKI

„Gdyby ktoś mi nie powiedział, że to jest muzyka, bym w ogóle nie wiedział, że to jest muzyka”. Muzyk, producent i autor tekstów. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Znany jako lider grupy Napszykłat z którą nagrał 4 albumy (Plenum 2006, Brudne Zwierzaki 2007, NP 2009, Kultur Schock 2011). Jego solowe wydawnictwo “Się żegnaj” (2012 Few Quiet People) to album pełen wykoślawionych melodii, analogowej syntezy, pulsujących gdzieś w tyle głowy bitów oraz surowych, ale mistrzowsko utkanych struktur. “Choć krążek koresponduje z współczesnym abstract-hiphopem, a czuć na nim także echa choćby Ovala czy późnego Autechre, jest to bez wątpienia dzieło artysty dysponującego własnym, oryginalnym językiem” (Aktvist). Piernikowski współpracował z takimi artystami jak Dälek (USA), Sibit (JP), DVA (CZ), Jan Klamm (CZ) czy Bene (SK). Obecnie wraz z Przemysławem Etamskim tworzy projekt P/E, czego efektem jest wydawnictwo Piernikowski/Etamski “Live at Kisielice” (2012 Qulturap). Piernikowski zagrał ostatnio na festiwalach: Multiplace Brno, Transvizualia Gdynia, Unsound Kraków.

 

robertpiernikowski.bandcamp.com

www.napszyklat.com ///// facebook.com/robertpiernikowski

 

BILETY: 10PLN