WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-12-01

PODWÓJNY KONCERT: GUSTAFSOON/ ADASIEWICZ MEŁECH/LICHOTA

W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Piotr Mełech / Patryk Lichota duo

Piotr Mełech: klarnety

Patryk Lichota: elektronika, turntables

 

&

 

Mats Gustafsson: saksofony, elektronika

Jason Adasiewicz: wibrafon

 

Nowy Wiek Awangardy ma zaszczyt przedstawić dwa niezwykłe duety - najpierw duet polski - Piotr Mełech i Patryk Lichota promujący nowe wydawnictwo ukazujące się właśnie nakładem Multikulti Project oraz duet międzynarodowy - Jason Adasiewicz / Mats Gustafsson.

 

Piotr i Patryk współpracują ze sobą od długiego czasu, jednak dopiero w ubiegłym roku dojrzeli do decyzji o zarejestrowaniu materiału na debiutancki album. Muzyka ich łączy dwa odmienne stylistycznie nurty - osadzone (jednak) we free jazzowej tradycji brzmienie instrumentu Piotra Mełęcha oraz zgrzytliwe preparacje współczesnej muzyki elektronicznej Patryka Lichoty. To co jest jednak wyjątkowe i cenne w tym nagraniu to absolutne scalenie tych dwóch idiomów w jedną spójną całość. Na naszych oczach poswstaje wyjątkowa muzyka, trudna do szufladkowania, ale z łatwością rozpoznalna jako brzmienie tego duetu improwizatorów.

 

Brzmienie drugiego duetu może co najwyżej przeczuwać. Gustafsson i Adasiewicz grają ze sobą już od jakiegoś czasu (Jason Adasiewicz dołączył bowiem do Swedish Azz), ale bardzo rzadko występują w duecie i mają w dorobku oficjalnego nagrania. Jednak wywodzący się z chigowskiej sceny jazzowej Adasiewicz (ale mający w dorobku koncerty i nagrania z Peterem Brotzmannem) na pewno będzie mocno osadzał muzykę w tamtejszej tradycjji, odwołując się do brzmień z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Gustafsson także często czerpie z pierwszego okresu free, zwłaszcza z dorobku Alberta Aylera, ale dowolnie poszerza ją o elementy rocka, noise'u czy hardcore'u, tworząc niezwykłą, energetyczną, drżącą napięciem do granic możliwości muzykę, podszytą jednak często gdzieś w głębi nieoczywistym liryzmem. Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, a Mały Dom Kultury zadrży w posadach!!!

www.nowywiekawangardy.pl

BILETY  W CENIE 40/50 PLN