WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-01-05

„JA KOCHAM” – FILM DOKUMENTALNY, realizacja ADAM LENIEC, 2012

Czy jest definicja miłości? Nie spotkałem się z taką. Można ewentualnie opisać jej przymioty. Co znaczą słowa Piotra, gdy mówi „Ja kocham”? Co znaczą te słowa, gdy mówisz je do kogoś? A czy niepełnosprawni intelektualnie są zdolni do miłości? Czy zdolni są do utrzymania związku? Czy oni w tych sprawach różnią się od nas?

Film „Ja kocham” daje nam okazję poznania grupy przyjaciół z kilku Ośrodków Terapii Zajęciowej. Kamera staje się tu świadkiem intymnych uczuć i zaufanym powiernikiem związanych z nimi dylematów. Rzadko, na co dzień mamy szansę uczestniczyć w świecie osób z dysfunkcją intelektualną, bez stygmatu swojej, nazwijmy to, funkcji - opiekuna, rodzica, wychowawcy, kogoś zawsze mądrzejszego. W tym filmie podchodzimy bliżej, w ich świat, pozbawiony naszej wszechobecnej zdroworozsądkowej perspektywy i obecności – ale chcąc nie chcąc i tak, tą obecność dostrzeżemy. Czy ten stan rzeczy, jest taki, jakim go znamy? Czy jest taki, jaki byśmy chcieli, aby dla nich był? W końcu, czy sobie tego też, byśmy życzyli? Film stawia myślę kilka ważnych i uniwersalnych pytań, na które aby móc kochać, trzeba sobie kiedyś w końcu odpowiedzieć. Jest też jedno pytanie bezczelne: Czy w wypadku gdy chodzi o „miłość”, wiemy więcej niż „Oni”? . Ja mam swoje jedno, może banalne, ale odkrycie: miłość potrzebuje przestrzeni i czasu, …które ze swej natury są nieograniczone.

Adam Leniec

Film powstał w ramach projektu Cały Ja" - cyklu warsztatów rozwijających potencjał społeczny osób z dysfunkcją intelektualną" - klientów Stowarzyszenia Na Tak. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego.

 

WSTĘP WOLNY