WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-04-27

WARSZTATY TAŃCÓW BASKIJSKICH

 Na początek przygody z tańcami baskijskimi proponujemy dwa układy niezwykle popularne, także poza Krajem Basków. Choć skoczne i żywiołowe, oparte na dość prostych schematach, pozwalają na szybkie oswojenie się z typowymi dla baskijskiej muzyki rytmami. Opanowanie sekwencji kroków, jakie poznamy podczas nauki będzie niezmiernie przydatna dla zainteresowanych innymi, nieco trudniejszymi tańcami baskijskimi, jak np. fandango.

Zapraszamy serdecznie na warsztaty tańców baskijskich, podczas których zajmiemy się szczegółowo dwoma z nich:

 

*CARNAVAL DE LANTZ/ZORTZIKO – to jeden z najpopularniejszych tańców zimowych, tańczonych w okresie karnawału. Tańczony był tradycyjnie tylko przez mężczyzn – przebierańców, reprezentujących różne symboliczne postaci (także kobiece) podczas obchodów ostatnich dni karnawału w mieście Lantz (prowincja Navarre). Z czasem zyskał popularność w całym Kraju Basków i tańczony jest na potańcówkach przez cały rok. Tancerze ustawieni po kole wykonują taki sam układ kroków połączonych z obrotami. Wpadająca w ucho melodia, energetyczny puls oraz spora dawka wirowania sprawiają, że jest jednym z najbardziej lubianych tańców na bal folkach.

 

* SEPT SAUTS/ZAZPI JAUZI/SIEDEM SKOKÓW – jeden z tańców określanych Mutxiko, zwanych także „skokami” (sauts). Początkowo tańczony wyłącznie przez młodych chłopców, w regionach północnych Kraju Basków, od dawna jest już wykonywany przez tancerzy niezależnie od wieku i płci. Składa się nań sekwencja kilku prostych kroków, wykonywanych indywidualnie przez tancerzy ustawionych po dużym kole. Jeden ze spokojniejszych tańców z tego regionu, pozwalający każdemu dobrze się przy nim bawić.

Przy okazji nauki tego tańca utrwalimy kroki składowe, których znajomość przydatna jest również przy dla innych tańców z rodziny Mutxiko.

 

Taniec w kulturze Basków odgrywa niezmiernie ważną rolę. Wystarczy dodać, że melodia hymnu baskijskiego oparta jest o utwór grany do tańca. Tańce towarzyszą wszelkiego rodzaju uroczystościom oficjalnym i rodzinnym, a w okresie letnim nie sposób nie natknąć się na tancerzy na ulicach i placach miasteczek i wsi. Wszelka aktywność fizyczna jest w kulturze baskijskiej niezwykle ceniona, stąd tańce mają często charakter popisowy, są żywiołowe, skoczne, czasem wymagając wręcz akrobatycznych zdolności. Większość z nich ma dość jasno ustalony przebieg, co wynika z ich pierwotnych funkcji związanych z obrzędami, dla niektórych jednak charakterystyczne jest wywoływanie podczas tańca kolejnych figur – sekwencji kroków.

 

Prowadzenie:

Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski to pasjonaci tradycyjnych tańców i muzyki. Od lat zajmują się ich praktykowaniem – Marta w zespołach tańca irlandzkiego i bretońskiego, Krzysztof – w zespole tańca irlandzkiego oraz w zespole muzyki celtyckiej Triskel, poznańskiej potańcówkowej kapeli bal folkowej oraz zespole Balzinga, a także na licznych sesjach muzycznych. Uczestnicy warsztatów, festiwali tanecznych i muzycznych obejmujących muzykę i tańce tradycyjne Europy w Polsce i za granicą. Od ponad dwóch lat dzielą się swoją pasją pod szyldem „Bal Folk Poznań” ucząc tańców bretońskich, francuskich, baskijskich oraz organizując potańcówki, gdzie można w praktyce wykorzystać nabyte taneczne umiejętności.

 

BILETY: 30PLN (25pln dla studentów uczących się języka baskijskiego – po okazaniu specjalnego kuponu)

 


Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa WYŁĄCZNIE drogą mailową, na adres:

balfolkpoznan@gmail.com

 

Ilość miejsc jest ograniczona!