WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-05-10

LUCAS THEBAUT


Lucas Thébaut to jeden z najbardziej utalentowanych akordeonistów młodego pokolenia wśród francuskich muzyków grających przede wszystkim do tańca. Eksploruje tradycje taneczne różnych regionów Francji jak Poitou i Berry, z równą pasją zajmują go dźwięki towarzyszące tańcom parowym – radosne scottishe, czy subtelne i nastrojowe mazurki. Jego niewyczerpana energia w połączeniu z nieustanną ciekawością dźwięków są źródłem wyjątkowych pomysłów kompozytorskich. Za pomocą swego instrumentu, akordeonu diatonicznego, który zapewnia wielość możliwości interpretacji i kreowanie różnorodnych nastrojów, Lucas w każdym utworze wyczarowuje własny świat, pełen wyjątkowych emocji i charakteru. Fale dźwięków otulają słuchacza, a stopy same suną po parkiecie.

Lucas, mimo młodego wieku brał udział w wielu ważnych i dobrze znanych tancerzom muzycznych projektach. Można go usłyszeć w duecie z ojcem – Robertem, jako Duo Thébaut, a także w takich formacjach jak: Ex Marmita, Mielomanies, Le Gros Trio, E.P.I.C. Trio, Badegoule oraz Balsy Swing. Występuje także z programem solowym, w którym umiejętnie łączy wirtuozerskie opanowanie instrumentu z doskonałym wyczuciem nastroju słuchaczy i tancerzy. Lucas Thébaut koncertował na największych festiwalach bal folkowych we Francji oraz Portugalii, występował również na mini-tournée w USA i Wielkiej Brytanii. Prowadzi warsztaty taneczne i muzyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród odbiorców.

Zapraszamy na niecodzienny spacer pośród różnorodnych dźwiękowych pejzaży – na pewno nie będziecie żałować i długo będziecie cieszyć się wspomnieniami tej podróży. Serdecznie zachęcamy również do udziału w poprzedzających koncert warsztatach, które stanowić będą doskonałe wprowadzenie dla osób pragnących poznać francuskie tańce folkowe. Nabyte umiejętności będzie można wykorzystać już na koncercie, wspólnie uczestnicząc w prawdziwie francuskim bal folku w Poznaniu.

 

WARSZTATY TAŃCA Z LUCASEM: 18:00-19:30, wstęp 15PLN

 

Zapisy tylko drogą mailową pod adresem: balfolkpoznan@gmail.com

 

Bal folk to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech.


Tańce balfolkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tradycyjnych tańców. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo. Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.
 

 ORGANIZATOR: BALFOLK POZNAN