WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2014-03-11

DAVE REMPIS/TIM DAISY DUO

Dave Rempis: saxophones
Tim Daisy: drums, percussion

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 


Dave Rempis i Tim Daisy znają się świetnie od lat - razem występowali i występują w bardzo wielu projektach: The Vandermark 5, Triage, Dave Rempis Percussion Quartet, Engines, Resonance... Ale ten duetowy jest ze wszech miar szczególny - nosi wszelkie znamiona starcia instrumentalnych gigantów, zwarcia muzycznych żywiołów. Znakomici instrumentaliści, których błyskotliwe pasaże i solówki niejednokrotnie mogliśmy podziwiać podczas koncertów, tym razem imponują także jako kompozytorzy: krótkich, powstałych naprędce, wyimprowizowanych tematów, z których rozwijają solowe popisy i duetowe interakcje. Takich partii nie powstydziłby się niejeden etatowy kompozytor szlagierów z gatunku zgoła innej muzyki. A ponieważ energii im też nie brakuje, koncert ten na pewno będzie wspaniałym przeżyciem dla wszystkich miłośników otwartego jazzu mocno jednak zakorzenionego w tradycji. Dave Rempis jest bowiem bardzo rzadkim typem saksofonisty który otwarty na wszelkie sonorystyczne nowinki, pozostaje cały czas wierny tradycji Charliego Parkera. Ale dodać do tego trzeba jeszcze biegłe opanowanie instrumentu i wyobraźnię – jego gra sprawia naprawdę imponujące wrażenie.

Niektórzy krytycy mawiają, że najlepszym sprawdzianem możliwości improwizujących muzyków są duety - tu nic nie da się ukryć, nie ma jak, gdzie i kiedy uciec od dialogu. Jeżeli tak rzeczywiście jest, i jeżeli chcecie posłuchać jak dwójka muzyków zdaje go celująco - przyjdźcie na Koncert Dave Rempis / Tim Daisy duo do klubu Dragon. Nie zawiedziecie się na pewno.


Dave Rempis
: kompozytor i saksofonista (altowy, tenorowy i barytonowy); absolwent antropologii i etnomuzykologii Northwestern University oraz University of Ghana w Legon; karierę muzyczną rozpoczął w 1997 roku i bardzo szybko otrzymał ofertę zastąpienia Marsa Williamsa w kwintecie Kena Vandermarka, w którym stałym członkiem jest po dziś dzień. Krótko po tym działalność rozpoczęły autorskie formacje Dave'a Rempisa - Triage (z Jasonem Ajemianem na basie i Timem Daisym na perkusji), Dave Rempis Quartet i Dave Rempis Percussion Quartet. Koncertował i nagrywał z rozmaitymi składami - w triach z Alec'iem Ramsdell'em i Jerry'm Bryerton'em, Jason'em Roebke i Jim'em Baker'em, od początku został zaproszony do formacji Kena Vandermarka Territory Band a także the Brian Dibblee Quartet oraz the Chicago Improvisors. Współpracuje z wszystkimi najważniejszymi muzykami chicagowskiego młodego pokolenia (Hamid'em Drake'iem, Joe Morris'em, Fred'em Lonberg-Holm'em, Michael'em Zerang'iem, Kevin'em Drumm'em), a także europejskiej sceny awangardowej (Axel'em Doerner'em, Paul Lytton, Frederikiem Ljungkvistem, Per, Ake Holmlanderem i wielu innymi). Animator sceny muzycznej w Chicago, współtwórca festiwalu Umbrella Music.
www.daverempis.com

Timothy Daisy
urodził się 15 lipca 1976 w Waukegan w stanie Illinois. Tim jest jedną z podpór chicagowskiej sceny jazzowej (tzw. młodego Chicago) od roku jego przybycia do Chicago (1997). Jednym z pierwszych muzyków, z którym Tim wtedy nawiązał kontakt był Dave Rempis - ich współpraca trwa po dziś dzień. W 1998 roku powstał ich pierwszy wspólny projekt - trio Triage (pierwotnie grał w nim na basie Gordon Lewis, w 2000 roku zastąpił go Jason Ajemian). Oprócz tego wraz z Davem Tim Daisy realizuje równolegle kilka różnych projektów - Tim Daisy / Dave Rempis Duo, Rempis Percussion Quartet (wraz z Antonem Hatwichem i Frankiem Rosaly) czy The Engines ( wraz z Jebem Bishopem i Natem McBridem). W roku 2001 Tim Daisy dołączył do kwintetu Ken Vandermarka - The Vandermark 5 (zastąpił tu Tima Mulvennę). Owocem tego spotkania jest pięć studyjnych albumów i dwa koncertowe boksy oraz współpraca wraz z Kenem Vandermarkiem w kilku innych grupach - Bridge 61 (wraz z Natem McBridem i Jasonem Steinem) oraz Frame Quartet (wraz z Fredem Lonberg-Holmem oraz Natem McBridem). Owocem trasy po Polsce Dragons 1976 w luty 2008 roku jest współpraca Tima Daisy z polskimi muzykami - triem The Light, a także duetowy projekt z klarnecistą Wacławem Zimplem oraz trio i kwartet z Mikołajem Trzaską. Tim prowadzi także własne zespoły, których repertuar bazuje na jego kompozycjach - są to Festival Quartet (z Keefem Jacksonem, Joshem Bermanem oraz Antonem Hatwichem), Sky and Light (z klarnecistą basowym Jasonem Steinem i Antonem Hatwichem) i New Fracture Quartet (z Jamie'm Branchem, Dave'm Miller'em i Nate'm McBride'm)
www.timdaisy.com

http://nowywiekawangardy.blogspot.com/

WSTĘP: 20/30PLN