WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2014-10-17

(nie)Pamięć_Sadovska/ Sniadanko

w ramach festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej ENDEMITY

Performance muzyczno-teatralno-literacki; pisarka Natalka Śniadanko wraz z ukraińską muzyczką Marianą Sadovską tworzą unikalne /specjalnie przygotowane na poznański festiwal Endemity/ performance łączący wyrywki słowne z najnowszej książki Śniadanko „Lubczyk na poddaszu” ze specjalnie skomponowaną przez Sadovską muzyką. Wcześniej duet Śniadanko-Sadovska prezentował swą pracę m.in. na Lipskich Targach Książki czy Targach Książki „Arsenal” w Kijowie.

Natalka Sniadanko /
Poetka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka; publikuje zarówno w ukraińskiej, jak i zagranicznej prasie; jest tłumaczką z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Po polsku ukazały się jej trzy powieści: Ahatanhel , Kolekcja namiętności oraz Lubczyk na poddaszu; mieszka we Lwowie.

Mariana Sadovska /
Ukraińska artystka, aktorka, muzyczka, pieśniarka.
Prowadziła etnomuzykologiczne wyprawy na Ukrainę, do Irlandii, Egiptu, Kuby i Brazylii, organizowała wymiany kulturalne między współczesnymi artystami z Europy i Stanów Zjednoczonych a ukraińskimi śpiewakami. W 2001 roku przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zaczęła pracować nad występami solowymi; w 2001 roku wydała pierwszy solowy album "Songs I learned in Ukraine", w 2005 kolejny "Borderland". Prowadzi warsztaty na temat różnych technik wokalnych, które zebrała podczas swoich podróży, m.in. w Centrum Grotowskiego (Polska), Giving Voice Festival (UK), International Workshop Festival (Izrael), The Royal Shakespeare SA (Londyn), a także w wielu instytucjach akademickich (Harvard, Swarthmore, SUNY Buffalo, NYU i UC Santa Barbara, na Uniwersytecie w Kabulu).
Przez piętnaście lat Mariana podróżowała po wsiach Ukrainy zbierając pieśni, legendy, rymy od mieszkających tam kobiet - materiał z setek lat, przetrwały czasy radzieckie dzięki przekazom tradycji ustnej; większość z nich jest współcześnie nieznana.

Bilety w cenie: 15 pln /przedsprzedaż do 15.10.2014/ 20 pln

Miejsce: Mały Dom Kultury_Klub Dragon_ul. Zamkowa 3