WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-03-08

Red Trio/ Damasiewicz/ Lebik

koncert w ramach cyklu Nowy Wiek Awangardy
ceny biletów: 25 przedsprzedaż/35 w dniu koncertu

Skład:
Hernani Faustino – kontrabas
Rodrigo Pihneiro – fortepian
Gabriel Ferrandini – perkusja
Piotr Damasiewicz - trąbka
Gerard Lebik – saksofon

Jedna z najciekawszych na świecie formacji tworzących muzykę improwizowaną – RED trio – zagra koncerty w Polsce w marcu 2015r. Trasa promująca najnowszy album Mineral wydany w renomowanej wytwórni BOCIAN RECORDS.


RED trio to zespół założony przez trzech lizbońskich muzyków: Hernani Faustiniego,
Rodrigo Pinherio i Gabriela Ferrandiniego reprezentujących czołówkę niezwykle silnej
portugalskiej sceny muzyki improwizowanej. RED trio przedstawia wielotorowe podejście
do muzyki i jej kreowania przez improwizację.


Zespół eksploruje najbardziej płodne zestawienie jazzowego tria, czyli połączenie
fortepianu, kontrabasu i perkusji. W grupie tej idea z reguły uprzywilejowanego fortepianu
obsługiwanego przez sekcję ustępuje miejsca trzem graczom na równej pozycji, którzy
podejmują próbę symbiotycznej i interaktywnej improwizacji pomiędzy sobą, kreując
przestrzeń, w którym barwa i rytm spajają się w jedną spójną całość. Zespół nagrywa dla
renomowanych wytwórni płytowych, takich jak Clean Feed i No business.
RED trio koncertuje na całym świecie będąc gościem prestiżowych festiwali i sal
koncertowych. Na swoim koncie posiada docenione na całym świecie nagrania z jednymi
z najwybitniejszych improwizatorów, Natem Wooleyem i Johnem Butcherem.
Album pt. Empire z Johnem Butcherem został okrzyknięty przez najbardziej opiniotwórczy
światowy portal jazzowy All About Jazz najlepszym albumem roku w r. 2013.

Tym razem RED TRIO zaprosiło do współpracy wybitnych polskich improwizatorów: trębacza Piotra Damasiewicza, oraz saksofonistą Gerarda Lebika. Muzyków połączyła wspólna pasja do kreowania nowych zdarzeń muzycznych poprzez stawianie artystycznych wyzwań. Z każdym z muzyków Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik występowali już w różnych konstelacjach, a z Gabrielem Ferrandinim polscy muzycy na stałe współpracują w kilku swoich zespołach min. Power Of The Horns, ImproGraphic, Damasiewicz/Ferramdini, vennCircles.


GERARD LEBIK tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, notację muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne takie jak: saksofony, generatory fal akustycznych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software. W 2007 ukończył wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki eksperymentalnej, sound artu i noise'u.


PIOTR DAMASIEWICZ studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, założyciel muzycznej asocjacji "Music According To Art" (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle) działającej na przecięciu sztuk intermedialnych. W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej. Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość
w projektach: Damas Ensemble "Power Of The Horns", Piotr Damasiewicz Quartet "Mnemotaksja" jak i również w tych, które współtworzy: "First Exit", "Escape Art" Quintet. Jest członkiem JazzPlaysEurope - muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Kurator festiwalu Art Meetings w Ukrainie – projektu którego celem jest promocja polskiej kultury za granicą. Piotr Damasiewicz prezentował Polskę w Take Five Europe w 2013 roku. Laureat II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy, nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez Gazetę Wyborczą, Fryderyka 2013 za debiut jazzowy.
WWW.PIOTRDMAS.COM