WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2016-03-08

ZIEMOWIT SZCZEREK

Fakty po faktach, czyli Szczerek w Dragonie

08.03.2016, godzina 20:30, Mały Dom Kultury/ klub „Dragon”, wstęp wolny.

Rozmowę poprowadzi Damian Nowicki.

Organizator: Fundacja Kultury Akademickiej

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) − pisarz, dziennikarz, tłumacz, zawzięty łowca dziwactw i koszmarków geopolitycznych Wschodniej Europy. Laureat Paszportu Polityki za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”.

 
Spotkanie nie będzie promocją jego ostatniej pozycji „Tatuaż z Tryzubem”, aczkolwiek na pewno o niej wspomnimy. Porozmawiamy o amerykańskim dziennikarstwie w stylu „Gonzo”, na czym ono polega i jak się je uprawia w Europie. Będzie także o podróżach, o dużych i małych politycznych absurdach, które jednym spędzają sen z powiek, a drugim dają nadzieję na lepsze jutro. 
Bez wielkich narracji i akademickiego nadęcia podpytamy o to, co skłoniło Szczerka, aby przejechać Ukrainę wzdłuż i wszerz, dlaczego postanowił zmierzyć się z mentalnością bloku wschodniego, przez pokolenia podlewaną wódką i spirytusem. Nie obędzie się bez pytania o słynny w pewnych kręgach Balsam Wigor.
 
„[Przyjdzie Mordor] wchodzi tak łatwo, jak kultowy wśród polskich plecakowców ukraiński balsam Wigor – który w rzeczywistości jest środkiem na potencję – rozrobiony kwasem chlebowym z przerdzewiałej cysterny. Swoboda, prostota, lekkość, rytm zdań pędzących na łeb, na szyję, wulgaryzmy przyjemne jak pieszczota.” Michał Szymański, „Dwutygodnik”.