WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2016-04-16

Daniel Spaleniak

Scena MDK

bilety 15/20 pln

 

Daniel Spaleniak to objawienie początku roku 2014 w muzyce alternatywnej. Jest kolejnym muzykiem z Łodzi, który zdobywa popularność i uznanie na ogólnopolskiej scenie. W marcu 2014 roku ukazał się jego debiutancki album – „Dreamers“ - nakładem zasłużonej wytwórni płytowej - Anteny Krzyku (wydawca albumów m.in.: Hey, Lao Che, Mikrokolektyw, Pustki,IndigoTree).

Daniel tworzy od 16 roku życia i do tej pory wydał dwie epki i jedną płytę długogrającą. Choć mówi skromnie o sobie, że jest muzykiem z Łodzi i po prostu gra piosenki, szybko udało mu się zostać dostrzeżonym i zdobyć spory rozgłos w branżowych serwisach internetowych. Ledwie parę dni po premierze pierwszego singla „My name is wind“ – serwis Brand New Anthem wywróżył Danielowi pewne miejsce w zestawieniach najlepszych płyt 2014 roku. Jego muzyka to trzymające w napięciu, nastrojowe i niepokojące kompozycje z pogranicza alternatywnego folku, bluesa i americany, które idąc w parze z głębokim, niskim i szorstkim wokalem Daniela, na długo zostają w pamięci.

Debiutancka płyta Daniela „Dreamers”, już po kliku dniach od premiery zebrał bardzo pozytywne recenzje w najważniejszych internetowych serwisach muzycznych.

 

Jan Król, nowamuzyka.pl

„Czyżby album roku na scenie alternatywnej? Na pewno debiut roku i potencjalna

czołówka końcoworocznych podsumowań. Czapki z głów!”

 

Hubert Grupa, Brand New Anthem

„Skandynawski mrok, amerykański urban blues i brytyjska piosenkowość spotykają się na jednej płycie – polskiej płycie. Dawno nie słyszałem czegoś, co tak dobrze odpowiadałoby pojęciu albumu-podróży. Utwory na krążku są jak obrazy przewijające się zza okna pędzącego pociągu. Nagle do przedziału wchodzi Daniel Spaleniak. I nie daje nam się nudzić choćby przez chwilę trwania tej wyprawy.”

 

Bartosz Nowicki, 1uchem1okiem.blogspot.com

"To niezwykle wpadające w ucho kompozycje niepozbawione ani uroku ani charakteru.

Muzyka bezpretensjonalna, subtelna, którą nie powinni wzgardzić fani alternatywy, a także wystarczająco charyzmatyczna i przebojowa, aby osiągnąć sukces komercyjny (choćby w swojej indie-popowej niszy).”

 

Najnowszy album Daniela - „Back Home" promuje utrzymana w niepokojącym, melancholijnym klimacie  kompozycja  o tym samym tytule („Back Home”) do której wideoklip stworzyła Łódzka artystka  Weronika Izdebska  (www.ovors.com). „Back Home” zapowiada  album mroczny,  szorstki, formalnie minimalistyczny, jednocześnie bardzo przejmujący i głęboki.